Aineck – Katschberg

Kde se areál nachází?

Skiareál Aineck – Katschberg je k nalezení v západní části rakouské spolkové země Salcbursko, v oblasti nazývané Lungau. Lyžařské středisko leží přímo naproti dalšímu skiareálu Grosseck – Speiereck. A tak, jako je vesnička St. Michael vstupní branou do lyžařského areálu Grosseck – Speiereck, ze stejného údolí se dá z vesničky St. Margarethen dostat na Aineck a pak dále na Katschberg / Tschaneck.

aineck-katschberg-1

Lyžařská houpačka mezi Aineckem a Tschaneckem

Lyžaři a další příznivci aktivního zimního odpočinku na sněhu si tady mohou užít hned 2 vrcholy Aineck a Tschaneck. Ty jsou propojeny takzvanou lyžařskou houpačkou a je možné mezi nimi přejíždět na lyžích. Celý lyžařský areál nabízí svým návštěvníkům přes 70 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Vítanou zprávou pro všechny sjezdaře je fakt, že většina sjezdovek je vedena po jižních svazích. Lyžaři si tady tak za pěkného počasí užijí cestou dolů spoustu sluníčka. Začátečníci tu mají k dispozici 10 kilometrů technicky nenáročných sjezdovek. 40 kilometrů tratí odpovídá červenému značení a užijí si na nich jak pokročilí jezdci, tak i zkušení jedinci. 20 kilometrů sjezdovek pak patří k nejnáročnějším terénům, značeným černou barvou.

aineck-katschberg-2

Sjezdové tratě pro všechny

Skiareál Aineck – Katschberg patří v rakouském měřítku ke středně velkým lyžařským areálům. Je dostatečně velký na to, aby si tu každý našel sjezdovku, odpovídající jeho lyžařským zkušenostem a schopnostem. Příjemné lyžování a kvalitní lyžařskou infrastrukturu si tady užijí jak začátečníci s lyžováním, tak i pokročilí sjezdaři. A zkrátka nepřijdou ani ti nejlepší sjezdaři. Po ukončení provozu lanovek se tady každý den vydávají na svahy sněžné rolby. Ty se postarají o to, aby byly sjezdovky následující den opět dokonale upravené. Kvalitní sněhovou pokrývku po celou zimu garantuje nejen příznivá nadmořská výška zdejších skiareálů, ale také moderní zařízení pro umělé dosněžování.

aineck-katschberg-3

Široké možnosti lyžování

Lyžaři jsou ve skiareálu Aineck – Katschberg u městeček Katschberg a St. Margarethen vyvážení nahoru na sjezdovky 16 moderními lanovkami a vleky. Ty končí na vrcholu Ainecku v nadmořské výšce 2.220 metrů. Na nedalekém Tschanecku vyveze lanovka lyžaře do výšky 2.030 metrů nad mořskou hladinou. Oba vrcholy tvoří páteř lyžařského areálu Aineck – Katschberg. Lyžaři si tady mohou zakoupit i skipas s názvem Lungo. S ním se pak mohou příznivci zimních sportů vydat i do dalších lyžařských středisek rakouské oblasti Lungau. Skiareály Grosseck – Speiereck a Fanningberg leží jen několik málo kilometrů od vesničky St. Margarethen. K cestování mezi zdejšími lyžařskými areály však není třeba používat vlastní vůz. Jak už bývá v moderních rakouských lyžařských oblastech zvykem, přepravuje tu lyžaře a snowboardisty skibus zcela zdarma.

aineck-katschberg-4

Líbit se tu bude i dobrým lyžařům

Zkušení sjezdaři a milovníci adrenalinovější zábavy si tu mohou vyzkoušet sjezd tratě s permanentním slalomem. Svůj čas si budou moci následně porovnat s dalšími jezdci. Kdo má rád dlouhé sjezdovky, určitě by neměl vynechat sjezd červené tratě na hoře Aineck. Ta začíná u vrcholové stanice na na Ainecku a vine se po svahu dolů až ke spodní stanici lanovky v obci St. Margarethen. Dostatečně prostorný a mimořádně dlouhý svah nabízí lyžařům i další zážitek: před sjezdaři se otevírá nádherný výhled na zasněženou horskou krajinu v okolí.

aineck-katschberg-5

Dětem se tady bude líbit

Nejmenší lyžaři si užijí ve skiareálu Aineck – Katschberg spoustu zábavu. Ty úplně nejmenší děti, které zatím nepřekročily věk dvou let a samy ještě nelyžují, mohou trávit spolu se svými vrstevníky čas v dětském světě Kinderland Aineck. Děti tady mají řadu možností, jak zábavným způsobem strávit čas a v žádném případě se nebudou nudit. Malé děti si tu pod dohledem kvalifikovaných vychovatelů užijí zábavných činností od malování až po sáňkování. O něco starší děti mohou začít pronikat do tajů lyžování a své první nesmělé lyžařské obloučky mohou zkoušet v dětském světě Katschi na Katschbergu. Dětem určený vlek tady dopraví malé lyžaře na zdejší dětské sjezdovky. Ty byly od počátku plánovány a navrženy speciálně pro děti. Na tratích tu jsou různé legrační postavičky a děti si mohou zařádit na několika dětských překážkách.

aineck-katschberg-6

Běžky a zimní turistika

Své si v blízkosti skiareálu Aineck – Katschberg užijí i příznivci a vyznavači běžeckého lyžování. Jen nedaleko od zdejších sjezdovek se zimní krajinou vinou jak fyzicky nenáročné, tak i středně obtížné běžecké stopy. Ty provedou běžkaře zdejší malebnou alpskou krajinou a patří k nejlepším způsobům, jak poznat krásnou krajinu oblasti Lungau. K oblíbeným aktivitám turistů na zimní dovolené v Lungau patří i také zimní túry skrze krásnou zasněženou krajinu. Ty je možné absolvovat jak v turistické obuvi, tak i na sněžnicích. Kdo by chtěl vyzkoušet něco mimořádného, může absolvovat romantickou jízdu na saních, tažených koňským spřežením. Pod teplými přikrývkami bude každému příjemně a saně jsou skvělý způsob, jak si bezezbytku užívat zasněženou zimní přírodu. Vítanou zábavou pro malé i jejich dospělý doprovod je i zdejší sáňkařská dráha. Je dlouhá přes 1.5 kilometru a sáňkovat je tu možné i po setmění, neboť dráha je vybavena umělým osvětlením.

aineck-katschberg-7

Kde se dá dobře najíst

Bavíte se několik hodin lyžováním a právě nadešel čas na krátký odpočinek a občerstvení? Přímo ve skiareálu Aineck – Katschberg nebo v jeho těsné blízkosti jsou v provozu nejrůznější restaurace a útulné lyžařské chaty. Například přímo na vrcholu Ainecku je k nalezení oblíbená restaurace s názvem Adlerhorst. Kromě místních specialit si tady mohou její hosté během jídla vychutnat krásný výhledem na hory Nockberge. Naopak přímo na jedné ze zdejších sjezdovek leží horská chata Gasthof Schlögelberger. Ta je v širokém okolí vyhlášena kulinářskými skvosty lokální kuchyně z produkce ekologického zemědělství.

aineck-katschberg-8

Teprve před nedávnem otevřená restaurace Alm zve k návštěvě hlavně během hezkého a slunečného počasí. Chutná jídla tady zákazníci konzumují nejčastěji na velké sluneční terase. Vedle dostatku slunce je odtud i krásný výhled do údolí. Horská chata Asenhütte leží u sjezdovky Sonnalm. Své hosty láká na korutanské speciality přímo ze zdejší farmy. V restauraci Stamperl mohou milovníci italské kuchyně a pizzy ochutnat lahodné pokrmy z místní dřevěné pece. V malebné rustikální horské chatě Gamskogelhütte si každý může vychutnat jedinečnou ​​korutanskou domácí kuchyni. Žádané je posezení u hořícího krbu s příjemnou atmosférou. V nevelké horské chatě Schneeflockerl přímo na vrcholu Tschaneck se je možné se stavit nejen na oběd během poledního, tak také po skončení lyžování na aprés ski. V hotelu Wilderer Alm je před aprés ski párty podáváno typické rakouské rychlé občerstvení.