Fanningberg

Fanningberg je synonymem pro rodinné lyžování

Skiareál Fanningberg se rozkládá nad vesničkou Weißpriach v oblasti Lungau. Mezi znalci lyžování v Rakousku je znám jako areál, který je ideální pro rodinnou dovolenou. Lyžaři se tu mohou užívat aktivního odpočinku na 30 kilometrech sjezdových tratí. Sjezdaře tu na svahy dopravují dvě sedačkové lanovky. Další tři lyžařské vleky se starají o dopravu podél menších sjezdovek. S celkem 13 kilometry modrých, technicky nenáročných sjezdovek, a 17 kilometry červených, středně těžkých sjezdovek je Fanningberg skvělým místem pro začátečníky. Valná většina zdejších svahů je velice prostorná a ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny nebývají zdejší sjezdovky nijak přeplněné. A ačkoliv je Fanningberg svým zaměřením určen hlavně začátečníkům, nudit se tu určitě nebudou ani zkušenější sjezdaři.

fanningberg-1

Lanovky a vleky na Fanningbergu

Páteří zdejší lyžařské dopravní infrastruktury je 6-sedačková lanovka s názvem Samson. Její dolní stanice se nachází na okraji obce Fanningberg. Lyžaře odtud vyveze až na samotný vrchol hory Schwandhöhe, který leží v nadmořské výšce 2.050 metrů. Moderní vyhřívaná lanovka jménem Zirbenjet vyveze sjezdaře do vůbec nejvyššího bodu tohoto skiareálu. Tím je vrchol Fanninghöhe, jež se šplhá do nadmořské výšky 2.115 metrů. Na Fanninghöhe se mohou lyžaři rozhodnout, kudy se odtud vydají zpátky do údolí. Na výběr mají buď černou sjezdovku Weißpriach, která klesá zpátky k lanovce Zirbenjet. Druhou možností je modrá trať, jež končí u spodní stanice hlavní lanovky Samson.

fanningberg-2

Začátečnické svahy

Vedle začínajícími lyžaři oblíbené spodní pasáže svahu na Fanningbergu tady najdou začátečníci další dva vleky, které obsluhují modře značené svahy. Jeden z nich je k nalezení na jižním svahu Moserkopfu. Je veden podél stejnojmenné modré sjezdovky Moserkopf. Mimo jiné odtud mohou sjezdaři přejet přes svah Moserkopf zpět k lanovce Samson. Odtud je možné si přejezd areálu Fanningberg zopakovat.

fanningberg-3

Bavit se budou i zkušenější

I u spodní stanice lanovky Samson je k nalezení několik spíše kratších modrých a červených sjezdovek. Dokonce i nezkušení lyžaři si tady mohou bezpečně a pohodlně zkoušet své zatím nabyté lyžařské vědomosti. Sjet na lyžích se odtud dá zpátky do údolí bez toho, aby bylo nutné se obávat jízdy po těžkých svazích. Nejdelší tratí skiareálu Fanningberg je 3.5 kilometru dlouhá sjezdovka Moserkopf. Lyžaři na ní překonávají výškový rozdíl více než 500 metrů. Na opačné straně hory se pak nachází místní nejnáročnější sjezdovka. Její délka přesahuje 1.000 metrů a lyžaři na ní překonají výškový rozdíl čtvrt kilometru.

fanningberg-4

Stop pro běžce na lyžích

Centrem běžkařů v oblasti lyžařského areálu Fanningberg je místo zvané Mariapfarrer Lignitztal. Tady mají běžci na lyžích možnost věnovat se své oblíbené zimní aktivitě. Místní běžecký okruh je skvělou možností, si v podmanivé zimní krajině a úžasné přírodě v Lungau bezezbytku užít běh na lyžích. Zdejší stopy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i příležitostné běžce či dokonce profesionály. V oblasti údolí Lignitz si mohou zájemci vyzkoušet i laserový biatlon. Na vlastní kůži je tak možné prožít alespoň nanečisto to, co vnímají skuteční biatlonisté na trati.

fanningberg-5

Doplňkové aktivity k lyžování

Nedaleko vrcholu Fanningberg, jen pár desítek metrů od restaurace Gamsstadl, začíná sáňkařská dráha. Ta je vybavena umělým osvětlením a je tady tak možné sáňkovat i po setmění. Kdo by se chtěl svézt, nemusí tak činit na úkor lyžování. Sáňkařská dráha vede po 8.5 kilometru dlouhé přírodní cyklostezce, kterou během letních měsíců využívají jezdci na horských kolech. Turisté, kteří mají rádi koně, mohou vyzkoušet romantickou jízdu na saních, tažených koňmi. Ke stále populárnějším aktivitám se tady řadí výlety zasněženou horskou krajinou na sněžnicích. Po značených stezkách se dá dojít až do obce Mariapfarr. Daleko od rušných sjezdovek je tady zimní krajina opravdu okouzlující. Všudypřítomná pohoda, klid a idylické cesty určitě stojí za prozkoumání. Jedincům, kteří touží po odpočinku, se tu bude určitě líbit.

fanningberg-6

Co si dát k jídlu na sjezdovkách

Pizzastadl a Gamsstadl jsou nejvýše položené lyžařské chaty na Fanningbergu. Jsou k nalezení na Frischinghöhe jen několik desítek metrů vzdálené od vrcholové stanice lanovky Samson. Hosté si tady mohou objednat kupříkladu čerstvě pečené pizzy nebo třeba vynikající domácí zákusky. Samozřejmě nechybí ani různé lokální speciality. Za slunečného a hezkého počasí je lákavé posezení na zdejší terase, ze které je nádherný panoramatický výhled na celý skiareál. Horská chata Zirberl leží nedaleko spodní stanice lanovky Zirbenjet. V útulná chatě jsou k dispozici prostory pro zahřátí a dá se tady objednat něco k občerstvení a posílení před další částí náročného lyžařského dne. V případě hezkého počasí láká k posezení a odpočinku prostorná slunečná terasa. Turisté, kteří by se na Fanningbergu chtěli bavit i po západu slunce, se mohou vydat na diskotéku Villa v Bruckdorfu. Ten se nalézá nedaleko obce Mariapfarr. Zábava na diskotéce Villa obvykle končí až pozdě nad ránem.