Grosseck – Speiereck

Poloha

Vstupními místy do lyžařského areálu Grosseck – Speiereck, který se tak jmenuje podle dvou vrcholů, na nichž se rozkládá, jsou vesničky Mauterndorf a St. Michael in Lungau. Větší z nich Mauterndorf je k nalezení na úpatí 2.066 metrů vysoké hory Grosseck. Menší a komornější St. Michael se pak nalézá na opačné straně skiareálu v údolí pod vrcholkem Speiereck. Skiareál Grosseck – Speiereck má výhodnou polohu, neboť je situován v centrální části Lungau, na půli cesty mezi skiareály Aineck – Katschberg a Fanningberg.

grosseck-speiereck-1

Pro lyžaře to nejlepší

Vyznavači sjezdového se tu mohou těšit na více než 50 kilometrů sjezdovek. Ty jsou jako stvořené pro perfektní lyžování a další zimní aktivity. Dopravu ve skiareálu Grosseck – Speiereck zajišťuje 12 lanovek a vleků. Ty se postarají o rychlou a hlavně pohodlnou přepravu lyžařů až do nadmořské výšky 2.400 metrů. V této výšce leží vrcholová stanice lanovky na vrcholku Speiereck. Někdo by mohl namítnout, že 2.400 metrů nad mořskou hladinou není na lyžařský areál v Alpách nijak vysoko, ovšem opak je v Lungau pravdou. Celá oblast nabízí turistům, kteří sem během zimy cestují za sportem a zábavou, dobře upravené sjezdovky s dostatkem přírodního sněhu. Skvělé podmínky pro lyžování a další zimní sportovní zábavu tu panují od konce listopadu až do Velikonoc.

grosseck-speiereck-2

Sjezdovky pro profíky i začátečníky

Na sjezdovkách vrcholů Speiereck a Grosseck si dobře zalyžují sjezdaři všech výkonnostních úrovní. Vůbec nezáleží na lyžařských schopnostech konktrétního jedince. Každý si tu totiž najde svou trať, která bude přesně vyhovovat a odpovídat jeho schopnostem. V nabídce jsou zastoupeny všechny obtížnosti sjezdovek. Začátečníci a také rodiče s dětmi se budou asi nejčastěji zdržovat na 26 kilometrech modrých, technicky nenáročných sjezdovek. Pokročilejší sjezdaři se užijí spoustu zábavy na 17 kilometrech červených sjezdovek. A ti nejlepší jezdci, toužící po rychlejší jízdě a vyšší hladině adrenalinu, se mohu těšit na 7 kilometrů černých sjezdovek. Ti nejmenší lyžaři a též úplní začátečníci se budou moci seznamovat se sjezdovým lyžování na několika cvičných loučkách. Milovníci jízdy v hlubokém sněhu jistě potěší svahy s čerstvým prašanem. A pokud by snad lyžování na sluncem zalitých svazích přes den nestačilo, může využít umělého osvětlení na některých sjezdovkách a po západu slunce si dát lyžařský přídavek ve formě večerního lyžování.

grosseck-speiereck-3

Krásné výhledy ze sjezdovek

Milovníci dlouhých a táhlých sjezdových tratí by určitě neměli vynechat jízdu na 8.5 kilometru dlouhé sjezdovce. Ta vede z vrcholu Grosseck dolů do údolí k obci Mauterndorf. Podobně prostorná a slunná dálnice je vedena i do St. Michael. Během jízdy na většině zdejších sjezdovek se před sjezdaři otevírají krásná panoramata okolních bílých hor. Skvělým zážitkem pro zatím ne příliš zkušené lyžaře je zase jízda po 4.5 kilometru dlouhé a nikterak obtížné trati do Mauterndorfu. Ta je vedena lesním průsekem a vice se skrze zimní zalesněnou krajinu.

grosseck-speiereck-4

Nejmenší lyžaři mají Lungau rádi

Ojedinělým zážitkem pro ty děti je v lyžařském areálu Grosseck – Speiereck určitě dětský svět Smarty. Přímo u údolní stanice lanovky v Mauterndorfu se mohou začínající lyžaři učit lyžařskému umění na širokých cvičných loukách. Pohyblivý koberec je tu bezpečně a rychle vyveze vzhůru tak, aby se opět mohli odvážně pouštět po svahu dolů. Ti nejmenší lyžaři jsou tu zábavnou formou a pod vedením vyškolených lyžařských instruktorů seznamováni se základy sjezdového lyžování.

grosseck-speiereck-5

Zábava pro děti

I když je primární aktivitou ve skiareálu Grosseck – Speiereck lyžování, i bez lyží si tu děti mohou užít ryzí zimní zábavu. K dalším mezi dětmi oblíbeným aktivitám patří například sáňkování, nejrůznější skluzavky či stavba opravdového iglú. Ty úplně nejmladší pak mohou jejich rodiče svěřit do péče miniklubu s názvem Smarty Alm. Tady si děti budou hrát a bavit se pod dohledem školených dětských opatrovníků. Krytý dětský svět, který je zde připraven pro případ nepříznivého počasí, se rozkládá na ploše 200 metrů čtverečních. Děti se tu mohou těšit na taková překvapení, jako je prolézací hrad, spousta her, dětské kino, jesle, dětská diskotéka a hromadu další zábavy. A když větší děti potřebují krátkou přestávku od lyžování, mohou si tady odpočinout. Zábava je tu vždy garantována. V poledne tu pak malí sjezdaři dostanou 3-chodové dětské menu.

grosseck-speiereck-6

Další aktivity mimo sjezdovky

Také mimo zdejší sjezdové tratě si mohou návštěvníci skiareálu Grosseck – Speiereck užívat další zimní sporty a aktivity. Zájemci se kupříkladu mohou vydat v místních běžeckých stopách za poznáním tohoto malebného koutu Rakouska na běžkách. Běžci na lyžích tady mají k dispozici 20 kilometrů udržovaných běžeckých tratí pro klasický styl a dalších 20 upravovaných kilometrů pro bruslení. Z obce Mauterndorf jsou vedeny vzhůru směrem na lyžařský areál Grosseck – Speiereck osvětlené zimní turistické stezky. Ty jsou ideálním místem pro romantické večerní procházky. Široké pole další zábavy pak dětem i jejich dospělému doprovodu slibuje zdejší sáňkařská dráha. Pestrý týdenní program, zahrnující činnosti jako je bruslení pod širým nebem i v hale, curling, zábavní večery, jízdy koňským povozem, hry a nejrůznější párty přímo na svazích, se postará o to, že se tu určitě nikdo nebude nudit. A starý hrad Mauterndorf či krytý bazén stojí ve chvilkách volna též určitě za návštěvu.

grosseck-speiereck-7

Odpočinek a možnosti občerstvení

V lyžařském areálu Grosseck – Speiereck mají jeho návštěvníci možnost navštívit 3 horské chaty a 4 restaurace. Ty nabízejí svým hostům jak regionální lahůdky a speciality z rakouské spolkové země Salcbursko, tak i mezinárodní kuchyni. Samozřejmě v nabídce nechybí takové místní klasiky, jako je Germknödel (pařený ovocný knedlík) nebo Kaiserschmarrn (trhanec). V každé z nich je navíc možné za dobrého počasí posedět na prostorné sluneční terase a vychutnat si jídlo pod modrou oblohou.

grosseck-speiereck-8

Chata Schi Alm

U spodní stanice lanovky na Grosseck, na okraji Mauterndorfu, zve k posezení restaurace Schi Alm. V ní jsou podávány pochoutky z lokální kuchyně. K večeru se tu dá potom ochutnat některá ze speciálních alpských těstovinových pizz. K dobré pověsti nejen mezi místními přispívá i fakt, že jsou tu během týdne připravovány také další speciality a to nejen ve formě položek mimo stálé menu. Například každý čtvrtek je možno navštívit tradiční večer s grilováním, na němž hraje živá hudba. Hosté též oceňují možnost použití bezplatného přístupu k Internetu.

grosseck-speiereck-9

Panorama Alm, Sonnalm a další

Horská chata Panorama Alm leží v nadmořské výšce 2.000 metrů a nádherný výhled na okolní zasněžené hory si mohou hosté vychutnávat spolu s čerstvým jídlem a nápoji. Podobně jako ve Schi Alm, i tady se (jen v pondělí a nikoliv ve čtvrtek) konají slavnosti s kulinářskými specialitami, živou hudbou a dokonce i laserovou show. Naproti tomu Sonnalm je rustikální samoobslužnou restaurací v obci St. Michael u stejnojmenné lanovky na vrchol Speiereck. Tuto restauraci si oblíbily hlavně skupiny mládeže. V horské chatě Peterbaueralm, situované nedaleko vrcholové stanice lanovky ze St. Michael na Speiereck, mohou hosté zažít opravdovou romantiku s regionálními pokrmy. Oberfeldalm, útulná lyžařská chata u dolní stanice lanovky na Speiereck, nabízí speciality ze surovin z vlastní farmy s ekologickým zemědělstvím.